Wodę można podgrzewać za pomocą energii słonecznej, elektryczności, gazu, systemu mokrego lub podgrzewacza wody z pompą ciepła. Każda z nich ma zalety i wady, chociaż generalnie energia słoneczna i pompa ciepła są najbardziej wydajne i powodują najmniejszą emisję gazów cieplarnianych.
Grzejniki mokre i na paliwo stałe
Należy wziąć pod uwagę źródła energii do podgrzewania wody, obok innych czynników, takich jak konstrukcja i wydajność systemu oraz wybór między systemami magazynowania i ciągłego przepływu .
Wiele domów magazynuje ciepłą wodę przy użyciu energii elektrycznej lub gazu do ogrzewania. Pozostałe 5% wykorzystuje system ciągłego przepływu, generalnie ogrzewany gazem, chociaż dostępne są również elektryczne systemy ciągłego przepływu.
Bardziej energooszczędne opcje podgrzewania ciepłej wody obejmują systemy solarne, pompy ciepła i systemy mokre.
Aby określić odpowiedni system podgrzewania wody, należy wziąć pod uwagę rozmiar, prawdopodobne zużycie wody, koszty początkowe i bieżące – niektóre opcje mogą być trzy lub cztery razy droższe w eksploatacji niż inne – oraz efektywność energetyczną i wpływ energii na środowisko. używany.
Na początku 2021 r.Komisja ds.Zmian Klimatu wydała wstępne zalecenie, aby wszystkie nowe systemy ciepłej wody zainstalowane po 2025 r.powinny być elektryczne lub na biomasę. Zasugerował, że po 2025 r. Nie powinno być nowych połączeń z siecią gazu ziemnego ani połączeń z butlowym LPG.
Słoneczny
Słoneczne systemy podgrzewania wody stają się coraz bardziej popularne zapewniają wysoce efektywny sposób zaspokojenia części potrzeb w zakresie ogrzewania wody w gospodarstwie domowym. Zazwyczaj dobrze zaprojektowany i zainstalowany solarny system podgrzewania wody może zaspokoić około 75% zapotrzebowania gospodarstwa domowego na ogrzewanie wody latem i około 25–45% zimą.
Solarny system podgrzewania wody nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb w zakresie ogrzewania wody w gospodarstwie domowym – potrzebny będzie system wspomagający. Może to być pompa ciepła, elektryczna lub gazowa, w zależności od konfiguracji systemu.
Aby osiągnąć maksymalną wydajność, systemy solarne muszą być odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane.
Pompa ciepła
Podgrzewacze wody z pompą ciepła wykorzystują energię cieplną z powietrza zewnętrznego (lub w niektórych przypadkach z gruntu) do podgrzewania wody w zasobniku buforowym. Pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do przenoszenia ciepła, ale nie do jego wytwarzania, a zatem są wysoce energooszczędną metodą podgrzewania wody. Koszt podgrzania wody za pomocą pompy ciepła jest podobny lub nieco wyższy niż przy użyciu gazu ziemnego, średnio tańszy niż prąd o regulowanej stawce i znacznie tańszy niż użycie LPG do systemów magazynowania.
Elektryczność
Energia elektryczna może być wykorzystywana do ogrzewania zasobnikowych lub przepływowych podgrzewaczy wody, a także może służyć jako wzmacniacz do systemów podgrzewania ciepłej wody za pomocą energii słonecznej lub pompy ciepła.
Zaletą energii elektrycznej jest jej niezawodne zasilanie. Jednak z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej konwencjonalne elektryczne ogrzewanie ciepłej wody nie jest preferowaną opcją, z wyjątkiem systemu wspomagającego.
Konwencjonalne systemy elektryczne są mniej energooszczędne niż systemy słoneczne i pompy ciepła, a wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych powoduje emisje gazów cieplarnianych. Oprócz tych kosztów środowiskowych rosnące ceny energii elektrycznej stanowią również zachętę do poszukiwania bardziej wydajnych źródeł energii.
Gaz
Gaz może być używany do ogrzewania zasobnikowych lub przepływowych podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej, a także może być używany jako wzmacniacz do systemów podgrzewania ciepłej wody za pomocą energii słonecznej lub pompy ciepła.
Systemy gazowe o ciągłym przepływie lub małe, wysokowydajne systemy magazynowania gazu mogą być bardziej wydajne niż energia elektryczna dla małych gospodarstw domowych i mogą mieć nieco niższy koszt (w oparciu o faktyczne zużycie energii) niż zasilanie elektryczne o tej samej wydajności grzewczej. Mają również krótszy czas odzyskiwania ciepła niż elektryczne w systemach z zasobnikami.
Spalanie gazu na miejscu w celu podgrzania wody powoduje mniejszą emisję gazów cieplarnianych niż wytwarzanie energii elektrycznej przy użyciu paliw kopalnych, dlatego jest ogólnie postrzegane jako bardziej zrównoważone.
Jednak:
instalacje gazowe mają większe straty ciepła, przy czym ciepło jest tracone w produktach spalin (chociaż kondensacyjne palniki gazowe zmniejszają to utracone ciepło)
gaz ziemny może nie być dostępny w systemie sieciowym, co oznacza, że konieczne będzie zastosowanie butli z gazem LPG. Jednak koszt wykorzystania LPG do podgrzania wody w magazynach jest znacznie wyższy niż koszt wykorzystania gazu ziemnego.
jeżeli gaz jest dostępny w systemie siatkowym, na linii gazowej mogą być naliczane opłaty za podłączenie i dostawę.