Posted on: 15 marca, 2021 Posted by: admin Comments: 0

Chcesz czuć się ciepło i przytulnie, gdy temperatura spada. Jednocześnie nie musisz poważnie uderzać w swoje konto bankowe, gdy nadejdzie rachunek za prąd. Kupując nowy piec, warto wziąć pod uwagę źródła paliwa, z których korzystają. Podczas gdy niektórzy przysięgają na piece gazowe, inni twierdzą, że najlepsza jest ropa. W końcu oba typy są dobre w zapewnianiu komfortu w domu. Znajomość zalet i wad każdego z nich pomoże Ci podjąć świadomą decyzję w oparciu o Twoje potrzeby i budżet.

Koszty ogrzewania i chłodzenia stanowią prawie 50 procent zużycia energii w domu . Przed zakupem pieców gazowych lub olejowych należy pamiętać, że ocena rocznej efektywności wykorzystania paliwa jest jednym z najważniejszych czynników przy wyborze systemu grzewczego. Ocena wskazuje na sprawność spalania w piecu. Piece z wyższymi ocenami  są bardziej wydajne. Urządzenie o współczynniku nie zapewni żadnych oszczędności energii, podczas gdy urządzenie o współczynniku może zaoszczędzić około 29 procent na kosztach ogrzewania. Należy pamiętać, że oprócz ratingów ceny gazu i ropy wpływają również na koszty energii.

Piece gazowe VS Piece olejowe

Piece gazowe

Koszt : Piece gazowe są generalnie od 10 do 25 procent droższe niż piece olejowe. Ceny instalacji są zbliżone dla obu typów urządzeń. Jeśli miejska linia gazowa nie prowadzi jeszcze do Twojego domu, musisz zapłacić za jej zainstalowanie.
Wydajność : Większość nowych pieców gazowych ma wskaźniki AFUE od 89 do 98 procent. Gaz jest paliwem spalającym się czysto i najczystszym nieodnawialnym źródłem energii. Pełne konsekwencje szczelinowania hydraulicznego dla środowiska pozostają nieznane.
Zagadnienia dotyczące przestrzeni : Jeśli nie masz w domu komina, wielu z nich musi go zainstalować. Ewentualnie może być konieczne zakupienie pieca, który można zainstalować w pobliżu ściany zewnętrznej, tak aby był on wentylowany bezpośrednio na zewnątrz, omijając komin.
Rozmiar : Piece gazowe zajmują mniej miejsca niż piece olejowe, ponieważ nie wymagają zbiornika na paliwo.
Bezpieczeństwo : bez odpowiedniej konserwacji i monitorowania piece gazowe niosą ze sobą ryzyko wycieku niebezpiecznego tlenku węgla do domu. Wycieki gazu zagrażają zdrowiu pasażerów i są wybuchowe.
Żywotność : do 25 lat przy odpowiedniej konserwacji.
Łatwość konserwacji : Piece są zwykle prostsze i tańsze w utrzymaniu niż piece olejowe, ponieważ pozostają czystsze w sezonie grzewczym. Ciepło, które wytwarzają piece gazowe, nie jest tak gorące jak piece olejowe, gdy mierzy się je w brytyjskich jednostkach cieplnych.
Inne uwagi : Piece gazowe są podłączone do infrastruktury miejskiej podziemnym rurociągiem. Nie we wszystkich dzielnicach są rurociągi gazowe. Gaz ziemny jest łatwo dostępny i mniej lotny niż ropa pod względem kosztów.

Piece olejowe

Koszt : Jednostki pieców olejowych zwykle kosztują mniej niż ich odpowiedniki gazowe, ale ceny ropy są zwykle bardziej zmienne niż ceny gazu ziemnego. Ropa jest również droższa niż gaz ziemny, ponieważ jest często importowana.
Wydajność : Większość nowych pieców olejowych ma wskaźniki AFUE od 80 do 90 procent, ale generalnie wytwarzają mniej emisji niż piece gazowe.
Zagadnienia przestrzenne : Ponieważ piece olejowe dobrze radzą sobie z wysokimi temperaturami i nagrzewają się bardziej niż piece gazowe, równomiernie ogrzewają duże przestrzenie. Nawiasem mówiąc, są świetne dla właścicieli domów w regionach o niskich temperaturach, które spadają do pojedynczych cyfr. Podobnie jak w przypadku pieców gazowych, jeśli nie masz w domu komina, wiele osób musi kupić piec, który można zainstalować w pobliżu ściany zewnętrznej, aby mógł on wypuszczać się bezpośrednio na zewnątrz.
Rozmiar : piece olejowe wymagają zbiornika magazynowego na miejscu w łatwo dostępnym miejscu w domu i regularnych dostaw oleju. W rezultacie system grzewczy zajmuje równie większą powierzchnię niż piec gazowy.
Bezpieczeństwo : piec olejowy nie powoduje wycieku tlenku węgla do domu. Chociaż jest łatwopalny, olej nie jest wybuchowy.
Żywotność : do 30 lat przy odpowiedniej konserwacji.
Łatwość konserwacji : piece gazowe wymagają częstszej konserwacji ze względu na gromadzenie się sadzy i brudu. Oprócz konserwacji będziesz musiał również pokryć koszty dostaw oleju, wymiany oleju i wymiany filtra oleju.
Inne uwagi : Jeśli piec podgrzewa wodę, będziesz musiał go używać przez cały rok. Piec olejowy może być wygodniejszy, jeśli mieszkasz na odludziu, ponieważ nie wymaga bezpośredniego połączenia z lokalną instalacją. Piece olejowe mogą być głośniejsze niż piece gazowe.
Nowy piec to poważna inwestycja w Twoim domu i wymaga starannego rozważenia. Określenie najlepszego typu nie jest procesem, z którym musisz się zmierzyć.

Leave a Comment