Posted on: 20 września, 2022 Posted by: admin Comments: 0

Istnieje cała masa rzeczy, które mogą pójść nie tak z hydrauliką w Twoim domu, od pralki, która się zepsuła, do usterki w kotle lub grzejników wymagających naprawy, ale nic nie jest tak dramatyczne lub wymagające pilnej uwagi jak pęknięta rura.

Istnieje wiele powodów, dla których rury pękają, ale kiedy tak się dzieje, wyniki mogą być katastrofalne, jeśli nie podejmiesz szybko działań. Najczęstszym powodem pęknięcia rury jest to, że zamarzły w zimie, co powoduje wzrost ciśnienia z dodatkowej objętości w rurze, co powoduje jej pęknięcie.

Gdy rury nie zostały zainstalowane prawidłowo, mogą również poruszać się w ścianach, gdy są włączone lub wyłączone; gdy robią to gwałtownie może uszkodzić stawy i spowodować pęknięcie rury. Podobnie, stare rury, które zostały pozostawione do korozji w końcu zużyją się i ciśnienie w rurze spowoduje jej podział i wyciek.

Bez względu na to, dlaczego lub jak pękły rury, ważne jest, abyś naprawił je jak najszybciej. Oto, co należy zrobić, gdy pęknie rura.

Pierwsza reakcja i natychmiastowe kroki praktyczne

Kiedy pęka rura, może to być dość przerażające doświadczenie, zwłaszcza jeśli woda leje się gęsto i szybko. W przypadku pęknięcia rury ważne jest, aby nie wpadać w panikę i zachować spokój. Zaskoczenie doświadczeniem i podejmowanie niewłaściwych decyzji może pogorszyć sprawę, dlatego ważne jest, aby podjąć kilka wstępnych kroków w oczekiwaniu na przybycie profesjonalisty.

Zakręć wodę

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, gdy pęknie rura w Twoim domu, jest natychmiastowe zakręcenie wody, aby powstrzymać przepływ wylewu. Kiedy rura pęka, rozłam może nastąpić w dowolnym miejscu rury, więc znalezienie uszkodzonego miejsca, podczas gdy woda wypełnia twój dom, może zająć trochę czasu.

Masz dwa „krany” na swojej posesji; jeden, który znajduje się wewnątrz domu i jeden, który znajduje się na zewnątrz domu w pobliżu granicy posesji. Oba te krany mogą być używane do całkowitego wyłączenia przepływu wody. Kran wewnętrzny znajduje się zazwyczaj pod zlewem kuchennym lub w toalecie na dole. Jeśli go tam nie ma, może znajdować się w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli jednak trudno Ci go zlokalizować, zapytaj sąsiada, gdyż powinien znajdować się w tej samej lokalizacji.

Po znalezieniu kranu, przekręć go zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby go zamknąć i w przeciwnym kierunku, aby ponownie otworzyć dopływ wody. To powstrzyma wyciek od pogorszenia, podczas gdy ty wykonasz kolejne kroki, a następnie wezwiesz hydraulika awaryjnego.

Opróżnij krany

Powodem większości pęknięć rur jest wzrost ciśnienia w rurach, co prowadzi do rozszczepienia materiału, więc spuszczenie wody z systemu pomoże złagodzić niektóre z tych ciśnień, a także zmniejszyć prawdopodobieństwo zamarznięcia resztek wody.

Zacznij od zimnej wody, włączając wszystkie zimne krany i spłukując każdą toaletę kilka razy. Następnie należy wyłączyć bojler i system grzewczy, a następnie opróżnić wszystkie gorące krany w domu. Gdy cała woda zostanie spuszczona, w systemie nie będzie już płynu, który mógłby zasilić wyciek i można przystąpić do czyszczenia.

Oczyść obszar

Zbierz wszystkie ręczniki, wiadra i mopy, które masz do dyspozycji i weź się do pracy, aby zapewnić, że obszar jest tak czysty, jak to możliwe, aby uniknąć dalszych uszkodzeń dywanów, podłóg, ścian i mebli. Pozbycie się jak największej ilości wody pomoże uniknąć ryzyka powstania pleśni i grzyba.

Wyłączenie prądu w pomieszczeniu i wyjęcie urządzeń elektrycznych

Jeśli wyciek nastąpił w części domu, w której znajduje się wiele urządzeń elektrycznych lub jest tak duży, że może łatwo rozprzestrzenić się na te obszary, warto również wyłączyć prąd, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Podobnie, jeśli w pobliżu wycieku znajdują się jakieś urządzenia elektryczne – odkurzacze, suszarki do włosów itp.

Ogrzać miejsce

Podejmij pewne kroki, aby ogrzać dotknięte miejsce, co pomoże szybciej osuszyć pomieszczenie i ponownie ogrzać rury. Teraz, gdy spuściłeś całą ciepłą i zimną wodę z systemu, możesz ponownie włączyć ogrzewanie i podkręcić termostat. Powinieneś również otworzyć drzwi w kierunku rur, aby umożliwić ciepłemu powietrzu dotarcie tam.

Zrób zdjęcia

Teraz, gdy udało się ograniczyć szkody spowodowane przez wyciek, można zacząć robić zdjęcia i dokumentować szkody jako dowód dla roszczenia ubezpieczeniowego. Nawet jeśli ich nie potrzebujesz, posiadanie ich jest zawsze najlepszym rozwiązaniem.

Spróbuj tymczasowo naprawić wyciek, ale bądź ostrożny!

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby tymczasowo naprawić rurę, ale rób to tylko wtedy, gdy czujesz się wystarczająco pewnie. Jeśli można znaleźć wyciek, umieścić kawałek gumy na otworze, a następnie blok drewna, aby utrzymać go w miejscu, a następnie dodać C-clamp utrzymać wszystko w miejscu. Należy tylko kiedykolwiek spróbować tego, jeśli czujesz się pewnie i masz narzędzia dostępne dla Ciebie.

Jeżeli samodzielnie nie możesz rozwiązać problemu, pomoże Ci specjalista z firmy Duer.

 

Leave a Comment